K. Palágyi Sylvia - Nagy Levente : Római kori halomsírok a Dunántúlon

Megjelent 500 példányban.

A szerzõk a kötetben összeállították a dunántúli halomsírok szakirodalomban fellelhetõ valamennyi adatát, értékelték a rendelkezésre álló információk alapján a temetkezések szerkezetét, fajtáit, lelet-összeállítását, megpróbálták keltezni a temetkezéseket a közzétett rajzok, fotók, leírások alapján. Miután – néhány kivételtõl eltekintve – csak szakirodalmi adatokkal dolgoztak, a mellékletek részletesebb meghatározása nélküli felsorolásra szorítkozhattak. A felsorolások mégis alkalmasak arra, hogy bizonyos leletfajtákra ráismerhessenek és a leletösszeállításokról képet alkothassanak. A Somogy és Zala megyei kutatók készséges együttmûködése lehetõvé tette, hogy a Függelékben közölhessék és a Regiszterbe bedolgozhassák a legújabb eredményeket. A Római kori halomsírok a Dunántúlon címû munka társszerzõjére, Nagy Leventére hárult a feladat, hogy összegyûjtse a Regiszter számára a fellelhetõ irodalmi, bedolgozandó adatokat, valamint néhány fejezet megírása is. A táblákba rendezett leletanyag nem tekinthetõ teljesnek, a szerzõk a halomsírokban elõforduló mellékletek fõbb típusainak bemutatására szorítkoztak csak. A kötet fejezetei részletesen foglalkoznak a dunántúli halomsíros temetõk jellemzõ vonásaival, a halomsírok mellékleteivel és keltezésével a leletanyag alapján, a halmok keletkezésével, a norciumi és pannoniai halomsírok eredetének kérdéseivel. A Függelékben olvashatunk Somogy és Zala megyei, valamint felsõcikolai római halomsíros temetõkrõl.
kategória: Könyv > Régészet >
kiadó: Veszprém Megyei Múzeum, 2000.