Gazda József - Peti Botond (Szerk.) : Kőrösi Csoma Sándor és a népek önazonossága

A Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület (KCSKME) 1990 óta rendezi meg Kovásznán a Kőrösi Csoma Sándor-napokat, amelyek keretei között minden alkalommal tudományos tanácskozásra is sor kerül. Jelen kötet a 2010-es konferencián elhangzott harmincegy előadás szerkesztett változatát tartalmazza. A változatos tematikájú és szemléletű írásokat - amelyek között néprajzi, történeti, filológiai, ős- és vallástörténeti tárgyú tanulmányokat, valamint esszéket is találhatunk - három tematikus egységbe rendezték a szerkesztők. Az első rész (Csoma vonzásában) tanulmányai Körősi Csoma Sándor életútjának jobb megismeréséhez szolgálnak adalékokkal. A második fejezet középpontjában a magyar identitástudat és általában az önazonosság kérdése áll, legyen szó a moldvai csángókról, a kunokról, a népzenéről, a névadási szokásokról vagy a nemzetpolitikáról. Az utolsó rész más népek azonosságtudatával foglakozó írásai ismét több ponton csatlakozhatnak a keletkutató Csoma életművéhez, hiszen többek között Tibettel, a hunokkal, a mongolokkal, a nomád népekkel, vallás és identitás kapcsolatával foglalkoznak a fejezet előadásai. A fekete-fehér képekkel illusztrált kiadványt a szerzők fényképes bemutatkozása zárja. A sokszínű tanulmánygyűjtemény népes szerzőgárdájában többek között Gazda József, Halász Péter, Hoppál Mihály, Bernard Le Colloch , Obrusánszky Borbála és Szathmári Botond nevét is megtaláljuk.
kategória: Könyv > Néprajz >
kategória: Könyv > Történelem > Magyar őstörténet >