Horváth István Károly (összeáll., az előszót, magyarázatokat és jegyzeteket írta) : Irodalmi élet a régi Rómában - Szemelvények Róma klasszikus századainak irodalmi életéből

Sorozat: Európai antológia. Róma.

A "hivatalos" irodalomtörténet a nagy művekkel és művészekkel (az ünnepnapokkal) foglalkozik elsősorban, s kissé - vagy nagyon - háttérbe szorítja az évszázadok ködébe vesző hétköznapok fénytelen, de annál érdekesebb forgatagát, más szóval, a közönséget s az alkotót a társadalommal, az élettel összekapcsolódó szálakat. Ez a kis kötet az ókori Római irodalmi életét mutatja be: az irodalom szerepéről vallott nézeteket, az írók társadalmi helyzetét és egymás közti viszonyát - barátságát és gyűlölködéseit -, a műfajokat és irodalmi divatokat, a színházat és a közönséget, azokat a formákat, melyek keretei közt az írók és a művek eljutottak az emberekhez (felolvasások, könyvek, könyvesboltok, könyvtársak stb.), s végül az írói morálnak és az irodalom szabadságának a kérdését. Az összeállító az Augustus-kort állítja a központba; de szükségképpen bemutatja a korabeli forrásokon keresztül az előzményeket és a császárkori hanyatlás jelenségeit is.
kategória: Könyv > Klasszika-filológia >
kategória: Könyv > Irodalomtörténet >
kiadó: Gondolat, 1962
kötés: kötve/egészvászon (kiadói, eredeti védőborítóban)