Kernberg, Otto F. : Határeseti állapotok és patológiás narcizmus

A könyv címlapja hiányzik. Az ún. borderline (határeseti) személyiség nevet adta a pszichiátria annak a tünetcsoportnak, amely rokonítható ugyan a szkizofréniával, mégis jól megkülönböztethető tőle. Szorongásos, rögeszmés, hisztériás, szexuálisan extrém vonások mellett - egyebek között - dominánsak a nárcisztikus vonások ezeknél a betegeknél. Otto F. Kernberg eredetileg 1957-ben New Yorkban megjelent műve ugyan cikkgyűjtemény e tárgykörről, mégis a címbeli téma monografikus összefoglalásának tekinthető, és az ilyen esetekkel foglalkozó pszichiáterek és pszichoterapeuták számára nélkülözhetetlen kalauzként szolgálhat. A szerző áttekinti a borderline patológiát strukturális, genetikus-dinamikus szempontból és részletesen taglalja az általa jellemzőnek tartott tüneteket és tünetegyütteseket. A kórkép diagnózisa és kezelésének folyamata - ezek a következő témakörei. Igen részletes fejezet foglalkozik a nárcisztikus jellegű személyiségzavarral - ebben Kernberg túllép a szűkebben vett borderline témakörön - és a sajátos emberi viselkedésmód megértéséhez és gyógyításához ad igen kitűnő támpontokat. Ahogy egy ilyen komoly tudományos munkánál megkívántatik: a kötetzáró bibliográfia bő (több mint száztételes) szakirodalmi referenciával is szolgál. Elsősorban orvosi szakkönyvtári anyag, általános gyűjtőkörű könyvtárak közül csak a legnagyobbak szerezzék be. A kötet mindenben, ISBN számát tekintve is megegyezik a legutóbbi kiadással. A kötet előző kiadását (Borderline személyiségszerveződés és patológiás nárcizmus címen a Párbeszéd Kv.
kategória: Könyv > Pszichológia >
kiadó: Animula, 2011