Klavora, Vasja : Harcok a Doberdón 1915-1916

Olaszország 1915. május 23-án hosszas tétovázás után hadat üzent az Osztrák–Magyar Monarchiának, és ezzel iszonyatos háború vette kezdetét a délnyugati hadszíntéren. A korszak, a terület és az események alapos ismerete, valamint a terjedelmes szlovén, horvát, német, olasz, magyar és angol nyelvű forrásirodalom tanulmányozása után dr. Vasja Klavora újabb könyve jelent meg az első világháború időszakáról. A szerző eredeti szakmáját tekintve orvos, az utóbbi években politikus, szlovén parlamenti képviselő, nem hivatásos hadtörténész, aki szakavatott ismerője az első világháború olasz hadszínterének, különösen az Isonzó mentén történteknek. E könyvében Klavora az első hat isonzói csata katonai eseményeit mutatja be a Doberdó-fennsíkon és a Monte San Michelén. Szlovén szerzőtől természetes, hogy elsősorban a szlovén ezredekkel foglalkozik és többnyire szlovén feljegyzésekből, tanulmányokból idéz, de Doberdóról nem lehet szólni a honvédek megkerülésével. Figyelemre méltó terjedelmet szentel a magyar katonának, a honvéd ezredeknek. A könyv érdekessége, hogy egy külföldi szemével láthatjuk magunkat, így az ő tollából még hitelesebb, amikor a honvédeket és helytállásukat dicséri. Az olasz frontról, a karszti csatákról ilyen részletességgel és gazdag képanyaggal jó ideje nem jelent meg új írás. A Tisztelt Olvasónak – e könyv segítségével – lehetősége nyílik nyomon követni a harccselekményeket, a kezdetektől a frontvonal első elmozdulásáig.
kategória: Könyv > Militária, kitüntetés >
kiadó: HM. Hadtörténeti Intézet és Múzeum, 2010