Robinson, Francis : Az iszlám világ atlasza

Egyszerre tartalmas és szemléletes könyv, amely jó arányérzékkel ötvözi a történelmi atlaszok, históriai albumok és enciklopédiák előnyös tulajdonságait, szöveges részei pedig magas ismeretterjesztő színvonalon ismertet meg a táj, a kor, civilizáció és történeti téma fontos tudnivalóival. A kultúrkörök atlasz-együttesének e darabjában az angol orientalista, történész nem kevesebbre vállalkozik, mint történetiségében, valamint teológiai, művészet-, művelődés- és mentalitástörténeti szempontból a nyugati olvasók elé tárni az iszlám térségek és népek múltját, jelenének sajátos vonásait. ; A reprezentatív küllemű, nagyalakú kötet bevezető része az általános tudnivalók velős gyűjteménye (Időrendi táblázat; Az iszlám világ uralkodói, áttekintő térkép), amely nem pusztán fölsorakoztatja a legfontosabb adatokat, de a nyugati olvasó optikája felől közelít tárgyához. Az első rész (Kinyilatkoztatás és muszlim történelem) Mohamed próféta föllépésétől, 622-től írja le az iszlám világ történelmét napjainkig, részletesen beszámolva az ún. központi térségek históriájáról és külön szólva a meghódított területekről (Észak-Afrikától Jáva szigetéig). E történelem lényegében a hódítások és vereségek története, és a szerző itt három kérdéskört világít meg élesen: a hatalom és a hívők közötti viszonyt, a hívők és a "pogányok" közötti viszonyt, valamint a nagy távolságok és kulturális kölcsönhatások okán kialakult sokféle iszlám forma, változat létrejöttét. A második rész (Muszlimként élni) a hitélet, a művészet és a társadalom sajátosságaival foglalkozik, érzékeltetve a Korán és a mecsetek szerepét, a mekkai zarándoklat fontosságát, bemutatja a jellemző művészeti ágak ( kalligráfia, kerámia, szőnyegszövés) remekeit, kiemelten foglalkozik a szerző a nomád életformával, a különböző térségek falusi és városi életével, valamint a nők sajátos helyzetével. A térképekkel, reprodukciókkal, egzotikus fényképfölvételekkel illusztrált két nagy fejezet anyagát tíz képriportszerű betét (Egy téma - sok képpel) szakítja meg, melyek élményszerű megjelenítései az iszlám hit gyakorlatának, a régi oszmánok életének, a mecsetek építészeti sajátosságainak, a modern arab művészet teljesítményeinek vagy épp a nyugati világban élő igazhitűek köznapjainak. ; A rendkívül gazdag tartalmú és látványosan illusztrált könyvből kirajzolódik az iszlám múlt és civilizáció minden jellegadó vonása: hatalmas hagyományöröksége és dinamikus jelene, szellemi talapzatának kikezdhetetlen egysége és formáinak, megnyilvánulásainak hihetetlen változatossága. A folyamatos szöveg közé ékelődnek a színalányomással vagy apróbb betűs szedéssel elkülönített képmagyarázatok és dokumentáló részletek; azután több mint 200 tematikus térkép és 300 remek fotó és reprodukció, rajz és hasonmás szemlélhető meg. Az "album" Kislexikonnal, bibliográfiával, valamint földrajzi, név- és tárgymutatóval egészül ki.
kategória: Könyv > Történelem > Egyetemes történelem >
kategória: Könyv > Vallás > Keleti vallások >
kategória: Könyv > Történelem > Művelődéstörténet >
kategória: Könyv > Albumok >