Déri Balázs : A részek és az egész

Apollo könyvtár 22.
Déri Balázs kis kötete a latin patrisztika viszonylag kevéssé ismert és méltatott területére, a vallásos költészet és a liturgikus hagyomány világába vezeti el olvasóit. Elemzésének tárgya Prudentiusnak, a legjelentősebb ókeresztény latin költőnek életműve, pontosabban e nyolc kötetből álló életmű első ciklusának, a Cathemerinon címet viselő, a napszakok liturgiáját himnuszokban megéneklő gyűjteménynek az elemzése. A már-már kötelező életrajzi és kutatástörténeti bevezető után Déri a mű tizenkét himnuszának szerkezetét, nyelvi, ritmukai, morfológiai világát elemzi imponáló aprólékossággal, a filológia mellett a liturga és a szent zene világához is értő kutató avatott szemével. Prudentius művének értékeléséhez a szerző vonatkoztatási pontja Szent Ambrus liturgikus költészete, a munka elméleti hozadéka pedig annak igazolása, hogy éppen Ambrus és Prudentius testesíti meg a keresztény líra és liturgia azon két szellemi alternatíváját, amely a nyugati egyház történetének költői vonulatát jelenti.
kategória: Könyv > Klasszika-filológia >
kategória: Könyv > Irodalomtörténet >