Hermann Róbert : A rendőrminiszter és a Zichy-gyémántok

História klub füzetek 10.
Fejér Megyei Levéltár Közleményei 17.

A kötet egy történelmi bűnügy és egy koncepciós per tényeit rekonstruálja. Gróf Zichy Ödönt (1809-1848), a Jellacic vezette horvát seregekkel állítólag együttműködő Fejér megyei főispánt, útban kálózi birtoka felé a magyar csapatok elfogták, és a szabadságharc ellen uszító röplapok terjesztésének vádjával hadbíróság elé állították. A Görgei Artúr vezette statáriális bíróság halálra ítélte, és a grófot Csepel szigetén ki is végezték. Mivel végrendelkezni nem engedték, a nála talált ingóságokat - amelyek a háborús helyzet miatt jó ideig vándoroltak az országban - az Országos Rendőri Hivatal árverésre bocsátotta, de az árverésig sok gyémánt és nemesfém kézen-közön eltűnt. A "rendőrminiszter", a kor népszerűtlen politikusa, Madarász László keveredett gyanúba, s ezt a gyanút az ellene indított sajtóhajsza - amelyből még Jókai Mór is kivette a részét - csak erősítette; ráadásul Kossuth sem vette védelmébe emberét. Az ügynek politikai utóélete is támadt, hiszen az évtizedekig elhúzódó vitában Madarászt támadni vagy mellette kiállni, megfelelt a Monarchia elfogadásával vagy elutasításával. ; Hermann Róbert a föllelhető írott források alapján pontosan rekonstruálja a történteket, azzal a föltevéssel zárva fejtegetését, hogy Madarász valószínűleg koncepciós per áldozata volt, hiszen az "eltűnt" drágaságok a magyar kormányzat diplomáciai "szolgálatában" bukkantak föl később. Hasonló következtetésre jutott egyébként a kérdést szépirodalmi eszközökkel feldolgozó Mocsár Gábor is Gyémántper című "történelmi dokumentumregényében" . A fakszimilékkel, képtáblákkal illusztrált, gondosan jegyzetelt tanulmány - adalék 1848 magyar belpolitikai viszonyainak megértéséhez.
kiadó: Történelembarátok Köre Alapítvány, [1994]