Radzinszkij, Edvard : Volt egyszer egy gáláns évszázad

Radzinszkij mintha a történelemben mindenütt otthon lenne. A Volt egyszer egy gáláns évszázadban például az elsô írás II. Katalin cárnôrôl és Tarakanova hercegnôrôl szól, a második Casanováról, a harmadik Mozartról, a negyedik a nagy francia forradalom leghíresebb hóhérjáról, de korábban írt ókori tárgyú műveket is, most nemrég Rettegett Ivánról jelentetett meg egy kisregényt.

"A statisztika szerint kétszáz emberbôl pontosan kétszáz hal meg. Amellett ez a kétszáz ember pontosan annyi hibát követ el élete során, amennyit bármelyik korábbi kétszáz. Ezért valamennyi hôsömet meg tudom érteni, és az én hôseim is megértenének engem. Mikor elhatározom, hogy ebben vagy abban a korban fogok élni, igyekszem mindent megtudni róla, pontosabban arra törekszem, hogy ne kelljen mindig könyveket olvasgatnom, ha éppen idôutazni támad kedvem, hanem lazán és kényelmesen át tudjak ülni XIV. Lajos hintójából Sztálin korának fekete autójába."
Radzinszkij
kategória: Könyv > Történelem > Egyetemes történelem >
kategória: Könyv > Történelem > Művelődéstörténet >
kiadó: Európa, 1999