Blaskóné Muró Katalin - Szőke Annamária : A Mintarajztanodától a Képzőművészeti Főiskoláig

Az Orsz. Magy. Kir. Mintarajztanoda és Rajztanárképezde, a későbbi Mintarajziskola és Rajztanárképző, majd Képzőművészeti Főiskola rajztanárjelöltjeinek, rajztanárjelöltnőinek és művésznövendékeinek az iskola tantervét illusztráló munkái, valamint az iskola könyvtárában található kézikönyvek, mintakönyvek, mintalapok, metszetek, fotók, reprodukciók és szemléltető eszközök bemutatója az 1871 és 1908-1921 közötti időszakból.

A Magyar Képzőművészeti Egyetem könyvtárának és iratanyagának az elmúlt években történt rendezése során egyre-másra kerültek elő a szekrények mélyéről, polcok mögül beleltározatlan vagy könyvként kezelt műtárgyak. Előkerülésük felkeltette kíváncsiságunkat, és arra ösztönzött minket, hogy felmérjük mennyiségüket és minőségüket, valamint elvégezzük rendszerezésüket, kiderítsük idekerülésük miértjét és mikéntjét. Lelkes fiatal kutatókból és tapasztalt művészettörténészekből álló csoport vállalkozott a munka elvégzésére. 1998-ban „A Magyar Képzőművészeti Főiskola művészeti és könyvtári külön gyűjteményeinek feltárása, rendszerezése és tudományos igényű feldolgozása és bemutatása" című kutatási programunk négyéves támogatást nyert az Országos Tudományos Kutatási Alapprogramtól. Ekkor megkezdődött a műtárgyak műfajonkénti számbavétele, leírása, számítógépes feldolgozása. A kutatás elsősorban a könyvtár különgyűjteményeire irányult, de céljaink között szerepelt a képgrafika tanszék sokszorosított grafikákat tartalmazó archívumának feldolgozása is. A fotográfiákat, sokszorosított grafikákat, japán metszeteket, 19. századi litografált plakátokat, hallgatói tanulmányi rajzokat, optikai és rajztanítási eszközöket, metszetekkel illusztrált albumokat tartalmazó gyűjtemény története csak a mintarajztanoda, majd a Képzőművészeti Főiskola oktatástörténetével együtt volt tanulmányozható, így kutatásunk a műtárgyak feldolgozása mellett igyekezett nyomon követni azt a folyamatot, amely a műtárgyak, illetve az elmúlt több mint száz év folyamán műtárgy értékűvé vált gyűjtemény egységek beszerzéséhez, majd - feldolgozatlanságuk következtében - elfelejtésükhöz vezetett.
kategória: Könyv > Művészet > Képzőművészet >
kategória: Könyv > Művészet > Művészettörténet >