Hidvégi Violetta - Marótzy Katalin (szerk.) : Ybl-épületsorsok az Unger-háztól a Kálvin térig

Ybl Miklós születésének bicentenáriuma a 2014. évben alkalmat adott, hogy az életművet különböző szempontok szerint újra áttekintsük. Budapest Főváros Levéltára - Ybl tervhagyatékának őrzője - együttműködve a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészettörténeti Tanszékével kiállítással és tanulmánykötettel is tiszteleg a mester emléke előtt az ünnep alkalmából. Ybl életműve szinte kimeríthetetlen, számos vonatkozása kínálja magát a tudományos bemutatásra. Választásunk azért esett a Kálvin tér környékére, mert itt koncentráltan jelentek meg a nagy építész alkotásai, amelyekből szerencsére több fenn is maradt. Ybl két józsefvárosi helyszínen - Pollack Mihály és Kálvin tér - kapott lehetőséget arra, hogy teremtő erejével a kor uralkodó stílusáramlatához igazodva, alapvetően átalakítsa, megváltoztassa az egykor falusias kinézetű városrész képét. Épületei szemlélhetők önálló műalkotásként, amelyek a megrendelő kívánságait és az arra adott építészi választ tükrözik. Egymás közelében álló munkái ugyanakkor figyelnek egymásra és együttműködésükben felerősödve fejtik ki hatásukat a városi térre. Ybl Miklós maga is itt, a Pesti Hazai Első Takarékpénztár bérházának Múzeum utcai részén lakott élete utolsó két évtizedében. A környéken emelt művein alkotói stílusának változásai is nyomon követhetők. Született ide tisztán romantikus alkotás, romantika és neoreneszánsz ötvözete, valamint az itáliai és a francia reneszánsz formakincséből válogató historizáló épület is a tárgyalt több mint négy évtizedben. Magánházak és középületek egyaránt megtalálhatók a válogatásban, de még díszítő kis-architektúrájából is idekerült néhány alkotás. Szerzőink jóvoltából az épületek a kor gazdaság- és társadalomtörténetével kísérve tárulnak fel előttünk, rávilágítva arra, hogy egy építészeti alkotás sohasem választható el az őt körülvevő emberi közegtől. Kötetünkben időrendben sorakoznak a hosszabb tanulmányok és a katalógus-jellegű bemutatások.
kategória: Könyv > Művészet > Építészet >
kiadó: Budapest Fõváros Levéltára, 2014