Hašek, Jaroslav : Szemelvények A törvény keretein belül mérsékelten haladó párt történetéből

Hasektól, az úgynevezett egykönyves írótól a rendszerváltásig minden fontos művét kiadtak, kivéve A törvény keretein belül mérsékelten haladó párt történeté-t, pedig abban az időben volt külön Párttörténeti Intézet is. A könyv megjelentetését most a Svejktársaság és a Glória Kiadó vállalta magára. A pártot Hasek 1906-ban találta ki barátaival, az ötlet igazán 1911-ben durrant, amikor a Monarchia népei is küldhettek képviselőket a bécsi Parlamentbe. A múlt századforduló Prágájának abszurdra, végletesre inspiráló közegét már sokan tárgyalták, de Hasek asztaltársaságából említsünk meg néhány kiválóságot: Kafka, Egon Erwin Kisch, Max Brod, Ivan Olbracht, a Capek testvérek vagy az autóépítő- és versenyző Laurin és Klement. "Szavazzatok Jaroslav Hasekre, A törvény keretein belül mérsékelten haladó párt jelöltjére! Gyertek a Zverina Vendéglőbe! Erkölcsös fiatalembert helyben felveszünk az ellenjelöltek lejáratására" - állt egyik röplapjukon. A visszaemlékezések szerint a párt gyűléseinek és Hasek szónoklatainak nagy sikere volt, pedig csak elfogulatlanul értelmezte beszédeiben a korabeli politikai frázisokat. Ekkor mondta, elhagyva az Állatok világa című lapot: "eddig én etettem a buldogokat, most pedig a pártok etetnek engem". A párt nem lett politikai tényező, de Hasek megírta ezt a svejki méretű novella-, esszé- és politikaibeszéd-gyűjteményt. Az irodalomtörténészek szerint ekkor kezdi sajátos irodalmi küzdelmét a (kis)emberért, akit a hatalom hűségre és tehetetlenségre kényszerít. Egy átkampányolt kávéházi éjszaka után vetette először papírra a Svejk első ötletét: A század hülyéje ... a derék katona. A párttörténet jelentős része magyarországi utazásait meséli el, és jó tudni, hogy Hasek jelesre érettségizett magyarból, beszélt magyarul és szívesen énekelt magyar nótákat. A korabeli cseh irodalmi és közgondolkodás a magyar népet a szabadságvággyal kapcsolta össze. Hogy mi, 70-es évekbeli egyetemisták, első generációs értelmiségiek valójában miért alapítottuk svejki társaságunkat, azt ma már képmutatás lenne megválaszolni, de e könyv kiadásával tartoztunk magunknak és névadónknak.
kategória: Könyv > Szépirodalom > Próza >
kategória: Könyv > Szórakoztató irodalom >
kategória: Könyv > Humor >
kiadó: Glória-Magyarországi Svejktársaság, (2002)