Kapitány Ágnes - Kapitány Gábor : Látható és láthatatlan világok az ezredfordulón

"Minden korszaknak megvan a maga világképe. Az a mód, ahogyan annak a kornak az emberei a világot látják." A szociológus szerzőpáros régóta foglalkozik Magyarország különböző korszakainak világképével. Ebben a kötetben a kilencvenes évek és az ezredforduló Magyarországának jellemzőit mutatják be. Elemzik a korszak dinamikus politikai, társadalmi és kulturális változásait. A rendszerváltás legfeltűnőbb jelenségének a szegénység és a gazdagság megjelenését tartják. Bemutatják a társadalom presztízsjeleinek változását, új fogalmak kialakulását. Megváltozott például a lakáskultúra, mely egyre inkább kifejezője lett a társadalomban elfoglalt szerepeknek. Megváltoztak az ünnepek, ünneplési szokások. A gyerekjátékok is igen gyorsan követték a nyugati mintákat és termékeket. Megváltozott a család fogalma, megváltoztak a férfi és női szerepek. A pénz uralma mindenre rányomja bélyegét, még a baráti beszélgetésekben is elsődleges szerephez jut. Újra divat a transzcendencia iránti vonzódás, felértékelődtek a régebbi korok, elmosódtak a nyugati és keleti gondolkodás közötti határok. Magyarország ezredfordulós arca plasztikusan bontakozik ki e kötetből, számos területen szembesít bennünket azzal a korral, amelyben élünk.
kategória: Könyv > Szociológia >
kiadó: Új Mandátum, 2000