Kirchner Attila, Tóth Sándor, Villányi György : A MÁV 324 sorozatú gőzmozdonyai

Sorozat: Magyar mozdonyok.

A MÁV által a legnagyobb darabszámban beszerzett mozdonyok voltak a magyar vasúti vontatójárművek „szürke eminenciásai”. Kiállításokon nem mutatták be őket, rólunk tanulmányok nem készültek. Ennek ellenére a nyugat-európai vasúti irodalom a MÁV 324 sorozatú mozdonyát tartja az „igazi magyar mozdonynak”.

A 618 oldalas, A4 méretű könyv 15 fejezeten keresztül mutatja be a mozdony sorozat beszerzéséhez vezető utat, azok egyes típusait, szerepüket az első- és második világháborúban, ill. az azokat követő időszakokban. Terjedelmes fejezet foglalkozik a mozdonyokkal folytatott különböző kísérletekkel (pakura tüzelés, ingavonati közlekedés, csillagfúvók, víztisztítók, kazán- és pályaszám cserék stb.) és az ezek alapján többségükben később más mozdonyokon is alkalmazott új műszaki megoldásokkal.

Ugyancsak terjedelmes fejezet foglalkozik az első világháborút követően idegen kézre került, valamint a GySEV-nél az 1950-es évektől kezdődően megjelenő 324 sorozatú mozdonyokkal.

Az összeállítást a mozdonysorozat ismert és jelentősebb baleseteit, a napjainkban is még meglévő, megőrzött mozdonyokat tárgyaló fejezetek egészítik ki. (Helyhiány miatt a mintegy 100 oldalas tételes állomásítási jegyzék a könyvből kimaradt.)

A szöveget 605 fotó és ábra színesíti. Köztük sok, az eddig nem publikált felvétel a második világháború előtti időszakból, ill. sok az ismeretlen, a mozdonyok romániai, csehszlovák, jugoszláv, német, osztrák stb. hétköznapjait bemutató fotó. Köztük olyan kuriózumok is vannak, mint pl. egy villanymozdonnyá átépített 324-es. Az ábrák mellett a könyv mintegy 170 kisebb-nagyobb táblázatot is tartalmaz; köztük a minden egyes 324 sorozatú mozdony pillanatnyilag ismert életútját tartalmazó a legterjedelmesebb. A szerzők érdeme, hogy száraz járműtörténet és ismertető mellett a magyar vasutak életét befolyásoló legfontosabb események geopolitikai hátterét is megvilágítják. Így például megismerhetjük az első világháború utáni zavaros politikai helyzet következményeit, a volt Osztrák-Magyar Monarchia vasúti járműparkja felosztását levezénylő Járműfelosztó Bizottság tevékenységét. Bepillantást nyerünk az ún. első és második bécsi döntések közlekedéspolitikai hatásaiba és az ezzel együtt járó járműátadásokkal kapcsolatos bonyodalmakba. Nyomon övetjük a második világháború végnapjaiban külföldre került, majd visszakerült, ill. vissza nem adott vasúti járművekkel kapcsolatos történéseket.

A könyvet ajánljuk a gőzmozdony barátok mellett mindenkinek, aki a szigorúan vett járműtörténet mellett a háttérben zajló gazdasági, politikai és katonai eseményekre is kíváncsi, hiszen nem egy esetben ezek adnak magyarázatot a MÁV 324 sorozatú mozdonyainak életében bekövetkező változásokra.
kategória: Könyv > Technika > Vasút >
kiadó: Szerzők, 2012