Győri L. János : A magyar reformáció irodalmi hagyományai

Kézikönyv református középiskolák számára
2., bővített kiadás
A magyarság a nyugati keresztyénség fölvételével vált Európa szerves részévé. Térségünk kultúrájának szembetűnő sajátossága, hogy földrajzi helyzeténél fogva a nyugat-európai szellemi hullámverések itt időben többnyire megkésve jelentkeznek, és a Kárpátok keleti határán általában meg is törnek. A történelmi Magyarország tehát keleti irányban a nyugati civilizáció egyik utolsó bástyája. Itt találjuk Európa legkeletibb gótikus építészeti emlékeit, a Kárpátokon túl alig van nyoma a reneszánsz, a humanizmus és a reformáció hatásának, sőt még a 18. századi felvilágosodás is nagyjából itt fejezi be európai útját. Kultúránknak a középkor keresztyén szellemiségével, a reneszánsszal és a felvilágosodással való kapcsolata kellő súllyal meg történelem-, irodalom-, művészettörténet- és zeneoktatásunkban, a reformáció ilyen irányú kapcsolatairól azonban hagyományosan kevés szó esik tankönyveinkben.
kategória: Könyv > Vallás >
kategória: Könyv > Történelem > Művelődéstörténet >