Szabó István Mihály : A magyar nép eredete

Az uráli népek eurázsiai-amerikai őstörténete
Sorozat: Mundus - Régészeti tanulmányok
A szerző e könyvének elkészítésekor azt a célt tűzte ki, hogy a magyarság elődeinek az európai jégkor- szakba, illetve az őskőkorba visszanyúló, ma még alig ismert és kutatott őstörténetét módszertanilag és szemléletében is új módon közelítse meg. Ennek jegyében eleink múltjának megismeréséhez - a ré- gészeti adatok figyelembevételével - elsősorban a bioszférakutatás két alapvető segédtudománya, az őskörnyezettan és a humángenetika legújabb eredményeit használja fel. Az elkészült mű olvasójának a neandervölgyi ember által megszállt Ó-Európában mintegy 40 000 éve meg- jelent Homo sapiens caucasicus útját tárja fel kezdeti térfoglalásától, a jégkori Kelet-Európában létrejött hatal- mas kiterjedésű uráli nyelvterület kialakulásán át, az ugor népnek a kelet-balti rassz biológiai evolúciójával pár- huzamosan végbement etnogeneziséig. Bemutatja a kőkori vadásztársadalmaknak az egész Földön végbement felbomlását - amely a pleisztocén végi klímaváltozást kísérőjárványszerű tömeges nagyemlős pusztulások ha- tására következett be -, valamint a mozgásba jött népcsoportok belső, illetve interkontinentális vándorlásait. A neolitikum folyamán növénytermelésre és állattartásra áttért közép-európai népektől eltéróen az észak- kelet-európai ugorok a mamutok gyors kihalása miatt az északi Urálon át a vadban akkor még gazdag Észak- nyugat-Szibériába kényszerültek. Azonban zsákmányállataiknak később ott is bekövetkezett pusztulása folytán onnan már három kontinens irányába szóródtak szét. Az életmódváltásra kényszerülő kisebb-nagyobb ugor csoportok eljutottak Nyugat-Kínába, Észak-lndiába, Tokarisztánba, a Kaukázus vidékére, a Folyamköz térségé- be, és behatoltak a Mediterráneumba is. A legkonzervatívabb ugor vadászok Kelet-Szibérián és a Bering-szoro- son át elérték Észak-Amerikát, majd a Brit-Kolumbia és Mexikó közötti térségben terjeszkedtek el. Az ugor vadászok egy nagyobb populációja, az önállósodott magyar etnikum a középső Urálon át visszatért Európába, és a holocén folyamán már szlavizálódott egykori uráli testvérnépek (lengyelek, ukránok és horvá- tok) közé települt vissza. A kötet szerzője az elmúlt 15-20 év folyamán keletkezett rendkívül széleskörű és jelentős szemléletváltásra késztető, nemzetközi - főleg nyugat-európai és amerikai - fizikai antropológiai, régészeti, történeti és nyelvé- szeti szakirodalom úttörő jelentőségű eredményeit sorakoztatja fel, miközben az időtávlatokat kitágítva a magyarság őstörténetét új, korszerűbb megvilágításba helyezi.
kategória: Könyv > Történelem > Magyar őstörténet >
kategória: Könyv > Régészet >