Leontyev, Konsztantyin Nyikolajevics : A bizantinizmus és a szlávság

Minden ingadozás nélkül még azt is bátorkodom kijelenteni, hogy semmiféle lengyel felkelés, semmiféle pugacsovizmus nem tud annyit ártani Oroszországnak, amennyit ártani tudna egy nagyon békés, nagyon törvényes demokratikus alkotmány.

A szlávok létezéséhez szükség van Oroszország erejére.
Oroszország erejéhez elengedhetetlen a bizantinizmus.
Az, aki megrendíti a bizantinizmus tekintélyét, az lehet, hogy maga nincs is tudatában, de az orosz állam alapjait ássa alá.

Amennyiben a szlávok a történelem sajátos világaként, avagy pusztán az európai civilizáció sajátos elemeként valamilyen alkotó, pozitív dologra hivatottak, mindkét esetben ehhez erőre van szükségük.
Az állami erő a nagyoroszoknak jutott osztályrészül. Ezt az erőt a nagyoroszok mint a történelem biztosítékát kell hogy megőrizzék, nemcsak a maguk, hanem az összes szláv függetlensége érdekében.
Megeshet, hogy időtlen idők óta magának Európának a támogatása végett, az őt lassan elemésztő anarchia ellenében. Ennek folytán pedig az egész emberiség érdekében.

A kultúrák/civilizációk fejlődésének és hanyatlásának az elmélete, majd félévszázaddal Oswald Spengler előtt.
kategória: Könyv > Történelem >
kiadó: Attraktor, 2016