Hermann Róbert - Kucza Péter : 1848 - 1849 Szabadságharc a Tápióvidéken

A tápióbicskei ütközet.

Az előzéklapon ajándékozási sorokkal.

1848-49 története nem szűkölködik fényes ütközetekben és nagy csatákban, s az elmúlt több mint százötven évben rengeteg feldolgozás született a forradalom és szabadságharc történetéről. Ugyanakkor a magyar hadtörténetírásnak máig is komoly adósságai vannak az események megrajzolásában. Viszonylag kevés az olyan feldolgozás, amely az egyes ütközetek és csaták történetét a két fél hozzáférhető iratanyaga és egyéb forrásai (naplók, emlékiratok) alapján mutatná be. Ennek hosszú ideig politikai okai is voltak: az első világháború befejezéséig a bécsi levéltárak zárva voltak a forradalom és szabadságharc történetét kutatni kívánó magyar kutatók előtt, 1948 után pedig hosszú ideig egyáltalán nem volt egyszerű feladat kijutni a bécsi Hadilevéltárba (Kriegsarchiv), ahol a magyar szabadságharcra vonatkozó osztrák iratanyagot őrzik (s ahol az 1930-as évekig a magyar iratanyag nagy részét is tárolták.) Emellett az osztrák oldalon olyan hihetetlen mennyiségű irat maradt fenn egy-egy ütközet és csata történetéről, ami önmagában is megnehezíti ezek feldolgozását. Jelen kötetünkben arra vállalkoztunk, hogy a dicsőséges tavaszi hadjárat egyik vitatott összeütközését, az 1849. április 4-i tápióbicskei ütközet történetét bemutassuk.
kategória: Könyv > Militária, kitüntetés >
kategória: Könyv > Történelem > Helytörténet >